Dolar 18,4191
Euro 17,8508
Altın 973,15
BİST 3.281,61
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 24°C
Açık
İstanbul
24°C
Açık
Pts 27°C
Sal 25°C
Çar 25°C
Per 25°C

  Dr. Öztürk: Yüksek kolesterol her 3 kişiden 1’ini etkilese de yeterince tanınmıyor

  Çevresel faktörlerin ve beslenme tercihlerinin kolesterole neden olabildiğini belirten  İç Hastalıkları uzmanı Dr. Mehmet Akif Öztürk …

  Dr. Öztürk: Yüksek kolesterol her 3 kişiden 1’ini etkilese de yeterince tanınmıyor
  A+
  A-
  19 Temmuz 2022 02:00
  15

  Çevresel faktörlerin ve beslenme tercihlerinin kolesterole neden olabildiğini belirten  İç Hastalıkları uzmanı Dr. Mehmet Akif Öztürk, “Kolesterol içeriği yüksek gıdalardan beslenme veya fiziksel aktiviteden uzak bir yaşam tarzı ile genetik faktörler kolesterol yüksekliğine yol açabilir” dedi.

  HER 3 BİREYDEN BİRİNİN KOLESTEROLÜ YÜKSEK

  Türkiye’de kolesterol yüksekliğinin yüzde 30 civarında olmasına rağmen gereğince tanınmadığını ve bu nedenle de önemsenmediğini belirten Dr. Mehmet Akif Öztürk, birçok kişinin bu durumu sıhhat ocağında bakılan kolay bir kan analizinde kolesterol seviyelerinin yüksek çıkması ile tesadüfen öğrendiğini söyledi.

  Bununla birlikte hastalıklar ortaya çıkıncaya kadar şikayetlerin olmamasının da bu sonuçta tesirli olabildiğini belirten Uzm. Dr. Öztürk, kelamlarına şöyle devam etti:

  Yüksek LDL kolesterol zamanla damar duvarında değişiklere neden olarak hedef organ neresi ise oralarda hasara yol açar. Örneğin kalp krizine ya da beyin damar tıkanıklığı yaparak inmeye sebep olabilir. Yine yüksek trigliserit değerlerinde ise pankreas iltihabı riski vardır. Sonuçta yüksek kolesterolün yaşam kayıpları üzerinde direkt ve endirekt etkilerinin olduğu unutulmamalı.

  Yüksek kolesterolün bilhassa erkekleri kalp krizi, felç ve periferik arter hastalığı üzere sıkıntılar için daha yüksek risk altına soktuğunu söyleyen Uzm. Dr. Öztürk, birçok erkeğin yüksek kolesterole bağlı riskinin 20’li yaşlarda başladığını ve yaşla birlikte arttığına dikkat çekti.

  KOLESTEROLLE İLGİLİ YANLIŞ BİLGİLERİN DOĞRULARI…

  Uzm. Dr. Mehmet Akif Öztürk, sonuçları itibariyle son derece değerli olan bu sıkıntıyla ilgili toplumun hala kâfi bilgiye sahip olmadığı, kimi bilgilerin de yanlış olduğunu belirterek bu hususta değerli açıklamalar yaptı.

  “SİGARANIN YÜKSEK KOLESTEROL İLE İLGİSİ YOKTUR”

  Kalp ve beyin damar hastalıkları için sigaranın da kolesterol üzere risk faktörleri ortasında yer aldığını hatırlatan Uzm. Dr. Öztürk, “Bir kişide hem kolesterol yüksekliği varsa hem de sigara içiyorsa hastalıklar açısından riski artırır. Dolayısıyla sigaranın kolesterolü artırıcı direkt etkisi olmasa da iki faktörün birlikteliği riski artırır” diye konuştu.

  Uzm. Dr. Öztürk, kilo ile kolesterol yüksekliği ortasında teğe bir alaka olmadığını belirterek şöyle konuştu:

  Bazı normal kilodaki kişilerde de kolesterol düzeylerinin yüksek olmasına karşın, kilo fazlalığı olan bazı kişilerde de kolesterol düzeylerinin normal seviyelerde saptanabiliyor. Ancak kolesterol yüksekliği ile fazla kilonun birçok hastalık açısından risk oluşturabileceği unutulmamalı. Dolayısıyla dengeli beslenerek sağlıklı kilo korunmalı.

  Kolesterol yüksekliğinin belirtilerinin gaye organda hasar gelişene kadar oluşmadığını hatırlatan Uzm. Dr. Mehmet Akif Öztürk, “Dolayısıyla belirtimiz yok diye kolesterolümüz yoktur düşüncesi doğru bir yaklaşım değildir. Bu nedenle belirtiler ortaya çıkmadan düzenli kontrollerde kolesterole de bakılmalı” açıklamasında bulundu.

  ET TÜKETİMİ VE KOLESTEROL

  Uzm. Dr. Öztürk, “Şüphesiz et ürünleri kolesterol içeriği yüksek ürünlerdir fakat eğer sizde genetik olarak kolesterol yüksekliğine yatkınlık varsa beslenmenize dikkat etseniz dahi kolesterol değerleriniz yüksek olabilir. Et tüketmiyorum dolayısıyla kolesterol sorunu yaşamam gibi bir düşünce doğru değildir” diye konuştu.

  HEDEF KOLESTEROL DEĞERLERİ

  Uzm. Dr. Öztürk, “Hedef kolesterol değerleri herkes için aynı değildir. Örneğin ortaya konmuş bir kalp hastalığı olan birey ya da diyabet hastaları için daha düşük değerler hedeflenirken tamamen sağlıklı olup sadece kolesterolü yüksek kişilerde hedef kolesterol değerleri daha yüksektir. Dolayısıyla herkes için hedef değerler de gerektiğinde tedavi yaklaşımı da farklıdır” diye konuştu.

  Kolesterol yüksek saptandığında yalnızca hayat stili değişiklikleriyle bile düşürmenin ve belirli bir düzeyde tutmanın mümkün olduğunu söyleyen Uzm. Dr. Öztürk, “Özellikle sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite yapılacak yaşam tarzı değişikliklerinin başında gelir. Eğer bu şekilde hedef değerlere ulaşılamaz ise ilaç tedavisiyle kolesterolü düşürmeye çalışırız” dedi.

  İlaç kullandığım için kolesterolüm kontrol altında yediklerime dikkat etmem gerekmez” bilgisinin yanlış olduğunu vurgulayan Dr. Mehmet Akif Öztürk, bu nedenle tedaviden de istenilen sonuçlar alınamadığını ya da vakit aldığını belirterek kelamlarına şöyle devam etti:

  Kolesterol tedavisi tek başına ilaç tedavisiyle sürdürülmez. Yaşam tarzı değişikliği ve ilaç tedavisi birlikte yürütülmeli. İlaç kullanılsa da kolesterol içeriği yüksek gıdaların günlük diyetten çıkarılması gerekir. Bunun dışında da fiziksel aktivitenin ek yararları var.

  “KOLESTEROL VÜCUT İÇİN ZARARLIDIR”

  Kolesterolün bedende bulunan hücrelerin yapıtaşı olduğunu hatırlatan Uzm. Dr. Mehmet Akif Öztürk, bu nedenle ziyanlı olduğunu söylemenin gerçek olmayacağının altını çizerek şu bilgileri verdi.

  Beyin dokumuzda yüksek oranda mevcut. O yüzden kolesterol tamamen zararlıdır diyemeyiz. Bizim için önemli olan dokularda bulunan kolesterol miktarından ziyade dolaşımda bulunan kolesterol düzeyleridir. Hastalıklar için risk, dolaşımda bulunan serbest kolesterol istenen aralıklarda olmadığı zaman başlıyor.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.